Copyright 2024 - Custom text here
  • Szkoła Podstawowa im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" we Wrześciu

  • Szkoła Podstawowa im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" we Wrześciu

  • Szkoła Podstawowa im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" we Wrześciu

  • Szkoła Podstawowa im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" we Wrześciu

20 czerwca 2015 r. – Tym razem uczniowie z klas IV – VI uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego pojechali na wycieczkę do Wejherowa, zorganizowaną przez panią Bożenę Iwańską. Celem wycieczki było zapoznanie się z dziedzictwem kaszubskiej kultury. W związku z tym udaliśmy się do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej. Naszą przygodę z kaszubską kultura rozpoczęliśmy od warsztatów malowania na szkle. Każdy mógł wykonać prace o dowolnej tematyce. Znalazły się chętne osoby, które malowały na szkle motywy kaszubskie. Te prace dla niektórych stały się niespodziankami na zbliżający się Dzień Taty. Zbiory wejherowskiego muzeum to bogata biblioteka, w której skład wchodzą najcenniejsze piśmiennicze zabytki kultury kaszubskiej, w tym pierwodruki i kolejne wydania kaszubskich utworów literackich (także tłumaczenia na języki obce), pierwsze opracowania naukowe w języku kaszubskim, tłumaczenia tekstów religijnych. Towarzyszą im książki i prasa wydawana na Pomorzu w różnych językach, przede wszystkim polskim i niemieckim, jak również ukazujące się w innych regionach kraju i za granicą publikacje, jeżeli dotyczą kultury, historii Kaszub i Pomorza. W spuściznach znajdują się bardzo różnorodne pamiątki po działaczach i pisarzach kaszubsko-pomorskich, dokumenty osobiste, rodzinne i inne związane z twórczością i drogą życiową wytwórcy, jak zabytki materialne.

13 czerwca 2015 r. – Dzieciaki z klas I – III uczące się języka kaszubskiego były na wycieczce w Łebie w Parku Dinozaurów, zorganizowanej przez panią Bożenę Iwańską. Patrząc na olbrzymie gady z pewnością nie czuły się zbyt pewnie, zwłaszcza gdy słyszały groźne ryki. Wówczas my tez słyszeliśmy ich krzyki. Bardzo trudnym zadaniem, ale atrakcyjnym okazała się jazda pojazdami Flinstonów. Piski i krzyki zadowolenia towarzyszyły przejażdżce Dino Kolejką. Odważni mogli spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku, a poszukiwacze przygód podczas wyławiania złota z wody. Bardzo dużo emocji dostarczył Zamek Strachu i trójwymiarowa Bajlandia. Chwila odpoczynku na placu zabaw pokazała nam, jak bardzo dzieci były zmęczone. Nie przeszkodziło im to jednak w zabawie na wodzie – w kuli wodnej czy pływaniu rowerkami wodnymi. W wesołych nastrojach powróciliśmy do domów.

Przez kilka kolejnych lekcji uczniowie z klas I – VI uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego zajmowali się wykonaniem obrusów i serwet. Przygotowywali wzory haftu kaszubskiego – kolorowali je wykorzystując kaszubską kolorystykę, wycinali i naklejali na arkusze brystolu układają w wymyślony przez siebie wzór. Wszystkie prace wyglądają imponująco. Mam nadzieję, że dzieciakom takie zajęcia się podobały?

21 marca 2015 r.– Wycieczka do Szymbarku. Kolejny raz uczniowie uczący się języka kaszubskiego mieli szansę zetknąć się z kaszubską kulturą. W tym celu została zorganizowana przez panią Bożenę Iwańską wycieczka do oddalonego 100 km Szymbarku, w którym znajduje się między innymi: słynny Dom do góry nogami, Dom Sybiraka, najdłuższa deska świata, Pomnik Gryfa Pomorskiego, Bunkier Gryfa Pomorskiego, Dwór Salino, Kościółek św. Rafała, największy fortepian, dom Kaszuba z Kanady, dom z Turcji. Oczywiście wejście do Domu do góry nogami było dla dzieciaków ogromnym przeżyciem, zwłaszcza dla tych, którzy się bali, ale pokonali swój strach. Wysłuchanie bajek w Kaszubskiej Krainie Bajek było kolejną atrakcją, szczególnie, że można było dostrzec kaszubskie elementy wystroju. Świeże powietrze i dobry humor zaostrzyły dzieciom apetyt, dzięki czemu szybko znikały pieczone na palenisku kiełbaski. Nie zabrakło też możliwości zakupienia kaszubskich pamiątek sprzedawanych przez panią ubrana w strój kaszubski. To była bardzo udana wycieczka, zwłaszcza, że po drodze uczniowie mogli odczytać nazwy mijanych miejscowości również w języku kaszubskim. Opiekę nad uczniami sprawowali: p. Zbigniew Kamiński, p. Beata Kaliszewska i p. Mira Ławrynowicz.

20. 12. 2014 r. Wycieczka do Swołowa

Dzisiaj uczniowie uczestniczący w zajęciach języka kaszubskiego pod opieką: p. Bożeny Iwańskiej, p. Zbigniewa Kamińskiego, p. Teresy Rugały i p. Kamili Skorupskiej pojechali do pobliskiego Swołowa, które słynie z tego, że nazywane jest „Krainą w Kratę”. Wołowie wzięli udział w lekcji muzealnej na temat: „Sto lat – zatrzymany czas, czyli życie w wiejskiej zagrodzie na początku XX wieku”. Dzieciaki mogły przenieść się w czasie do początku XX wieku i zobaczyć jak wyglądało życie na wsi w tamtych czasach, jakimi narzędziami posługiwali się gospodarze, jaką drogę musiało pokonać zboże, żeby można było wypiec z niego chleb. Zobaczyły koniki, owce i kozę Leona, które mogły pogłaskać. Nie zabrakło też czasu na zakup pamiątek. Niedługo znów pojedziemy na kolejną wycieczkę.

{gallery}wydarzenia2014_15/41{/gallery}

Październik 2014 r. – Kaszubskie herby – Uczniowie uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego nie narzekają na nudę. Grupowe wykonanie kaszubskich herbów kosztowało ich dużo czasu i pracy. Warto było poczekać na efekt końcowy. Wykonane przez dzieci kaszubskie herby zdobią korytarz szkoły.

Od początku września 2014 r. w naszej szkole zostały wprowadzone zajęcia z języka kaszubskiego, prowadzone przez panią Bożenę Iwańską,na które uczęszczają uczniowie z klas I – VI. Dzieci uczą się swoich imion i nazw miejscowości oczywiście po kaszubsku. Zrobiły kaszubskie flagi i pracują na kaszubskim herbem.