Copyright 2024 - Custom text here
  • Szkoła Podstawowa im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" we Wrześciu

  • Szkoła Podstawowa im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" we Wrześciu

  • Szkoła Podstawowa im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" we Wrześciu

  • Szkoła Podstawowa im. gen. Stefana Roweckiego "Grota" we Wrześciu

19 czerwińca 2017 rokù – Wanoga do Wiôldżi Wsë

Tuż przed zakończeniem roku szkolnego dzieci uczące się języka kaszubskiego pojechały na wycieczkę do Władysławowa zorganizowana przez panią Bożenę Iwańską W programie wycieczki było zwiedzanie Domu Rybaka, w którym mieściło się Muzeum Motyli, Muzeum Iluzji oraz Wieża Widokowa. W Muzeum Motyli obejrzeliśmy zbiór ponad 3000 motyli i owadów. W Muzeum Iluzji zetknęliśmy się z iluzjami optycznymi . Wystawa "Magiczny Zawrót Głowy" w przyjazny sposób pozwoliła dzieciom odkryć wszystkie tajemnice iluzji optycznych, ale także paradoksów i magicznych trików. Z Wieży Widokowej mogliśmy obejrzeć panoramę miasta i rozpościerające się przez nami Morze Bałtyckie, po którym pływały statki. Drugą atrakcją, która czekała nas w nadmorskim mieście był Ocean Park, w którym obejrzeliśmy eksponaty w skali 1:1 przedstawiające morskie zwierzęta. To było bardzo pouczające doświadczenie. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Pucku w restauracji McDonald’s.

26 maja 2017 rokù – Dzéń z Mëmą i Tatkã

To wyjątkowy dzień dla uczniów klasy VI i VII uczących się języka kaszubskiego i ich rodziców. Pani Bożena Iwańska wspólnie z dzieciakami zorganizowała Dzień Mamy i Taty, podczas którego rodzice wysłuchali występu swoich dzieci. Uczniowie zaśpiewali kaszubskie piosenki „Piãkné Kaszëbë”, „Kaszëbë, Kaszëbë”i „Kaszëbsczé nótë”, złożyli rodzicom życzenia po kaszubsku i pochwalili się umiejętnością czytania po kaszubsku. Wspólnie z rodzicami przygotowali upominki - ozdabiali kaszubskimi wzorami szklane naczynia. Oprócz tego rodzice mieli sposobność, żeby podziwiać wystawkę prac wykonanych przez ich dzieci podczas zajęć języka kaszubskiego. To były bardzo wzruszające i miłe chwile.

11 - 12 kwietnia 2017roku uczniowie uczący się języka kaszubskiego wykonywali kaszubskie pisanki ozdabiając styropianowe jajka i wydmuszki gęsich jaj kaszubskimi wzorami. To było bardzo trudne zadanie zwłaszcza dla młodszych uczniów, gdyż ich styropianowe jajka były niewielkie, a wydmuszki wymagały delikatności, żeby się nie pokruszyły. Namalowanie kaszubskich elementów okazało się niełatwym zadaniem. Efekty pracy dzieci, zwłaszcza z klasy V i VI, są imponujące. Niektóre pisanki są bardzo piękne.

6 - 10 kwietnia 2017 roku – w tych dniach wszyscy uczniowie uczący się języka kaszubskiego kontynuowali swoją pracę podczas drugiej części warsztatów ceramicznych, prowadzonych przez panią Hannę Jastrzębską. Tym razem dziaciaki malowały szkliwem wcześniej przygotowane kafelki, które ozdobiły kaszubskimi wzorami. Dzięki temu mogły się przekonać, że praca artysty jest bardzo ciężka i czasochłonna. Sztuka ludowa na Kaszubach jest bardzo popularna. Możemy tam spotkać wielu twórców, których dzieła mogą ozdobić niejeden dom.

27 – 29 marca 2017 roku - Pracować na lekcjach języka kaszubskiego można w różny sposób. Omawiając np.: „Legendę o jantarowym skarbie” uczniowie uczący się języka kaszubskiego wykonali wspaniałe prace plastyczne obrazujące treść poznanego utworu. Jak widać włożyli w nie bardzo dużo serca, dzięki czemu prace są wyjątkowe. Mogli też wykorzystać wiedzę zaczerpniętą z legendy do zabaw z chustą Klanzy. Wyobraźnia dzieci jest bardzo duża. Oby tak dalej…

21 marca 2017 roku – Powitanie wiosny po kaszubsku. Podczas Festiwalu Ekspresji Dziecięcej i Młodzieżowej uczniowie z klas I i II uczący się języka kaszubskiego pokazali, że trzeba dbać o zdrowie. A dbanie o zdrowie wiosną wiąże się z utrzymaniem dobrej kondycji fizycznej. Dzieciaki pokazały jak połączyć przyjemne z pożytecznym i zaśpiewały z pokazywaniem piosenkę „Głowa, remiona, kòlana, piātë…” oczywiście po kaszubsku. Natomiast uczniowie klasy VI zarapowali wiersz Jana Brzechwy „Tomata”, również po kaszubsku. Brawo !!!

Oni potrafią pięknie czytać po kaszubsku

09 i 10 marca 2016 roku – odbył się Kònkùrs Méster Bëlnégò Czëtaniô,
w którym uczniowie klasy V i VI próbowali swoich sił w pięknym i poprawnym czytaniu tekstów
w języku kaszubskim. Do konkursu zgłosili się: Gabriela Sakowska, Agata Malek, Marek Skawiński, Patryk Polechoński, Tomasz Skawiński i Łukasz Trebik. Przebiegał on w dwóch etapach. W pierwszym etapie uczniowie czytali tekst, który wcześniej przygotowali.
Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowali się: Marek Skawiński, Gabriela Sakowska
i Patryk Polechoński. Dzieci czytały losowo wybrany tekst.

W Kònkursë Méster Bëlnégò Czëtaniô – Gabriela Sakòwskô òstała Nôlepszim Czëtińcã, Patrik Pòlechòńsczi òstôł Baro Dobrim Czëtińcã a Mark Skawińsczi Dobrim Czëtińcã.

13 marca 2017 roku – Oj, działo się, działo… Tego dnia dzieci uczące się języka kaszubskiego w godzinach popołudniowych pojechały do Gdańska do ERGO ARENY na mecz siatkówki kobiet pomiędzy Atom Trefl Sopot I Polski Cukier Muszynianka. Wyjazd był nagrodą za udział w konkursie plastycznym „Tajemnice świata światów inspirowane twórczością Józefa Chełmowskiego”. Dzięki temu mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczyć piękny stadion i wspólnie z wieloma innymi grupami z całych Kaszub kibicować Atomówkom. Mecz był bardzo wyrównany. Obie drużyny dzielnie walczyły o zwycięstwo. Dopiero w tie – breaku (czyli 5 decydującym secie) siatkarki z Sopotu pokonały Muszyniankę. Dla dzieciaków to było super przygoda, kibicowanie sprawiało im ogromną frajdę, tym bardziej, że wykorzystywali do niego przygotowane przez organizatorów specjalne klaskacze. Po drodze wstąpiliśmy do McDonalda w Rumii, gdzie uzupełniliśmy braki energii. Do domu wróciliśmy dopiero po północy, nieco zaspani, ale bardzo zadowoleni.

20 lutego 2017 r. – I CZĘŚĆ WARSZTATÓW CERAMICZNCH DLA DZIECI UCZĄCYCH SIĘ JĘZYKA KASZUBSKIEGO

Dzieci uczące się języka kaszubskiego uczestniczyły w pierwszej części warsztatów ceramicznych, poprowadzonych przez panią Hannę Jastrzębską, podczas których własnoręcznie ozdabiali gliniane kafle kaszubskimi kwiatami. To dopiero początek ich pracy. Teraz kafle będą wypalone, żeby się utwardziły. Pozostanie jeszcze pomalowanie, a potem znalezienie miejsca w szkole, w którym będą wyeksponowane. To będzie piękna, kaszubska pamiątka.

Prace dzieci uczących się języka kaszubskiego na konkurs plastyczny AKTYWNE KASZUBY na temat: „Tajemnice świata światów, inspirowane twórczością Józefa Chełmowskiego”.

1. Anna Szpak 2. Tomek Skawiński 3. Julia Małek 4. Klaudia Staszkiewicz 5. Mateusz Lemański 6. Joanna Lemańska 7 Sara Mazurczak i Lucjan Rugała

6 lutego 2017 roku WARSZTATY POETYCKO - MUZYCZNE DLA DZIECI UCZĄCYCH SIĘ JĘZYKA KASZUBSKIEGO

W ramach zajęć języka kaszubskiego na zaproszenie gościliśmy w naszej szkole pana Tomasza Fopke - dyrektora Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubskiej w Wejherowie, który pisze wiersze, śpiewa, komponuje, tłumaczy polskie teksty na język kaszubski, jak również prowadzi działalność społeczną.

Pan Tomasz poprowadził interesujące warsztaty poetycko - muzyczne dla uczniów klas I-III i IV-VI, podczas których dzieciaki zobaczyły inspirującą stronę nauki języka kaszubskiego. Śpiew i ruch są nierozerwalnie związane z atrakcyjnością zajęć, gdyż wówczas uczniowie chętniej dają się ponieść wyobraźni i zapamiętują poznane treści.

Wycieczka do Drzewiny - do Przystanku Świętego Mikołaja

 3 grudnia 2016 r. – To szczególny dzień dla uczniów ze Szkoły Podstawowej we Wrześciu uczęszczających na zajęcia języka kaszubskiego, którzy wybrali na wycieczkę do Drzewiny. Zapytacie po co tam pojechali ? Bo właśnie tam ma swoją siedzibę Święty Mikołaj, na którego każdego roku czekają wszystkie dzieci. Podróż była długa, ale warto było ją przebyć, aby spotkać tego wyjątkowego człowieka. Na początku zostaliśmy oprowadzeni po siedzibie Świętego Mikołaja, spotkaliśmy Sama i Elfa, którzy powiedzieli nam wiele ciekawych rzeczy o tym szczególnym miejscu. Dowiedzieliśmy się, że Święty Mikołaj mieszka w Laponii w Rovaniemi, mieście w północnej Finlandii,
kilka kilometrów na południe od północnego koła podbiegunowego. Obejrzeliśmy też film, z którego dowiedzieliśmy się jak się robi kolorowe bombki na choinkę. Sami zrobiliśmy swoje własne bombki i świąteczne warsztaty, które poprowadziła Elfka. Nawet pan Dyrektor wykonał własną bombkę i świąteczny stroik. Przez cały ten czas na oczach dzieci gościły radość i uśmiechy. W mikołajowym sklepiku zakupiliśmy świąteczne pamiątki, które ozdobią nasze domy. Gorący posiłek pokrzepił nas i dodał sił na spotkanie ze Świętym Mikołajem, który przyjął nas w swoim pokoiku. Każde dziecko mogło mu szepnąć do ucha, o czym marzy i otrzymać instrukcje, co musi zrobić, aby dostać na Gwiazdkę wymarzony prezent. Na koniec uczniowie klas IV – VI zaśpiewali Świętemu Mikołajowi kaszubską kolędę „Zrodzony na sankù”. Wycieczka była bardzo udana.

 Opiekę na uczniami sprawowali: p. Bożena Iwańska, p. Zbigniew Kamiński, p. Agnieszka Ornowska, p. Izabela Lemańska i p. Magdalena Skoneczna, za co bardzo serdecznie dziękuję.